Pedagog szkolny
Numery, pod którymi można uzyskać pomoc Telefon zaufania 800 12 12 12 Telefon zaufania 116 111 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
Monika Polewczak
e-mail: mpolewczak@sprekow.pl
tel.: 604 632 294
Konsultacje: poniedziałek g. 11:30-12:00
Seria „To, O Czym Dorośli Ci Nie Mówią”
“To, o czym dorośli Ci nie mówią” to seria książek adresowanych do dzieci, która z powodzeniem zainteresuje czytelnika w każdym wieku. Trudne do wytłumaczenia terminy, o których dorośli rzadko decydują się rozmawiać ze swoimi dziećmi. Po przeczytaniu książki, żaden temat nie będzie już skomplikowany do wyjaśnienia!
Książki stworzono z myślą o dzieciach ciekawych świata, które zadają niezliczoną ilość pytań. W każdej z nich autor porusza tematy nie tyle trudne, ile niezrozumiałe dla młodego czytelnika. Tłumaczy zagadnienia jasno i przejrzyście, a w dodatku z dystansem i humorem. Dzięki temu omawiane tematy okazują się niezwykle przystępne do przyswojenia. Po każdą z tych książek z powodzeniem mogą sięgnąć również dorośli. W skład serii weszły jak dotąd: “Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą” oraz “Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”.
”Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” przybliża czytelnikowi najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka, jakim jest mózg. Przedstawia także procesy, jakie w nim zachodzą. Autor tłumaczy, skąd się wzięło myślenie i sprawdza, czy ma ono swoje granice. Opowiada, czym są skróty myślowe, analizuje, kiedy mózg działa znakomicie, a co sprawia, że po prostu nie daje rady. Udowadnia, dlaczego nastolatki myślą inaczej, zastanawia się, czy sztuczna inteligencja może nam zagrozić, a także próbuje rozstrzygnąć, kto tak naprawdę rządzi: człowiek czy jego mózg. Wszystkie te zagadnienia omawia w prosty, zrozumiały sposób, a poczucie humoru autora, jak i ilustracje sprawiają, że przedstawiona w publikacji wiedza z pewnością zapadnie w pamięć.
„Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią” to solidna dawka wiedzy o podstawowych, ale i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Autor po raz kolejny podaje je jasno i z humorem. Dzięki prostemu przekazowi i zabawnym nierzadko przewrotnym rysunkom, czytelnik łatwo zapamięta wiele ciekawostek z dziedziny ekonomii. Dowie się, skąd się biorą pieniądze i spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zarabiać więcej przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Ciekawy czytelnik będzie mógł również nauczyć się rozwazać, co się opłaca, a co nie. Sprawdzi także, gdzie kupować taniej oraz pozna ratunek w sytuacji, gdy w skarbonce (czy portfelu) widać „dno”.
O z pozoru trudnych politycznych sprawach opowiada w prosty, zrozumiały i zabawny sposób ”Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Dzięki lekturze czytelnik dowie się, po co jest władza i w jaki sposób ludzie ją zdobywają. Przekona się, czy demokracja jest najlepszym ustrojem i spróbuje zrozumieć, do czego w ogóle potrzebna jest instytucja państwa. Odkryje również, z czego utrzymuje się kraj i dowie się, czym jest „budzet państwa”. Czytelnik pozna ponadto termin ”kiełbasa wyborcza” i z czym się go je. Książka opowie również o Konstytucja oraz pprzedstawi metody na zorganizowanie demonstracji bądź rewolucji.
W podróż przez Wszechświat zabierze czytelników ”Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Autor opowiada o Wielkim Wybuchu, przybliża podstawy fizyki, przedstawia życie codzienne gwiazd i planet. Znalazło się tu również miejsce na bardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak: powstawanie galaktyk eliptycznych, powłoki elektronowe czy też mechanizm uwalniania energii jądrowej w Słońcu.
Seria “To, o czym dorośli Ci nie mówią” została napisana przez Bogusia Janiszewskiego, a zilustrowana przez Maxa Skorwidera.
Twoje słowa sieją ziarno ich wewnętrznego głosu
źródło: FB LINK do strony na FB
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
W tym trudnym czasie:
– stwórz swoim dzieciom przestrzeń bezpieczeństwa i przede wszystkim chroń je przed zalewem trudnymi wiadomościami, które nawet dla nas są wysoko stresujące;
– troszcz się o ich potrzeby emocjonalne i nie przelewaj swoich trudnych emocji na dziecko, bo jego układ nerwowy nie jest jeszcze przystosowany do radzenia sobie z tego kalibru obciążeniem;
– zapewnij bliskość i wsparcie, kiedy dziecko przejawiać będzie obawy i strach;
– sam okaż spokój, staraj się rozładowywać swoje emocje i rozmawiaj o sytuacji z innymi dorosłymi, bez wciągania w nasz dorosły świat dzieci, które nie są na niego gotowe;
– starszym dzieciom możesz pokazać, jak pomagać i robić tyle, ile możemy w danej sytuacji.
Więcej informacji, jak rozmawiać z dziećmi w tej sytuacji, jak postępować, aby ochronić nasze dzieci:
Wojna, dzieci i instynkt rodzicielski. Jak reagować w obliczu wojny?
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
„W drodze do celu zawsze pojawiają się przeszkody. Sukcesem jest, by zawsze przez nie przejść.”
7 zasad sukcesu według Mistrza Chuang Yao
Na drodze do osiągnięcia swoich celów, od tych najmniejszych – codziennych, po te największe – jak spełnienie marzeń, napotykamy różne ograniczenia, trudności czy przeszkody, które są nieodzowną częścią tej drogi. Kluczową sprawą w pokonywaniu ich jest odpowiednie nastawienie oraz wspierający dialog z najważniejszą osobą na świecie – samym sobą.
Źródło: FB
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało poradnik dla rodziców dotyczący cyberprzemocy wobec dzieci.
Zachęcam do zapoznania się.
„Przeczytaj…
Każdy z nas toczy swoje wewnętrzne, małe bitwy. Raz je przegrywasz, raz je wygrywasz. Ale dopóki walczysz – JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ. Nigdy nikomu nie pozwól sobie zabrać tej wiary i nadziei. Jest tylko Twoja. Żyjemy w czasie, kiedy my ludzie, my Polacy jesteśmy podzieleni. Żyjemy w czasie, kiedy wśród młodych ludzi wartość człowieka, wyznacza wartość telefonu. Żyjemy w czasie kiedy stoimy za ideą tylko dlatego, że nienawidzimy tej drugiej, nie zastanawiając się czy ta nasza na pewno jest dobra. Żyjemy w czasie, kiedy wszystko jest dla nas albo czarne, albo białe, zamiast dostrzec to co najbardziej ukrywane. Żyjemy w czasie, kiedy słuchamy tylko po to, aby odpowiedzieć – zamiast skupiać się na uczuciach i powodach wypowiedzianych słów. Żyjemy w czasie, kiedy empatia, wrażliwość, dobro, bezinteresowność są mało ważnymi cechami, zamiast uczyć najmłodsze pokolenie, że nie wolno oceniać drugiego człowieka, jeżeli nie założyłeś jego butów, nie przeszedłeś jego drogi i nie stanąłeś przed jego decyzjami… Nie musimy się wszyscy kochać. Nie musimy się wszyscy zgadzać. Nie musimy się wszyscy akceptować. Ale powinniśmy się szanować i dać przestrzeń do wolności drugiemu człowiekowi. Wolność – to szczęście. DLA KAŻDEGO Z NAS SZCZĘŚCIE WYBRZMIEWA INACZEJ. Nigdy nikogo nie wyśmiewaj. Nigdy nikogo nie obrażaj. Nigdy nikomu nie zabieraj nadziei. Czasami tylko ona trzyma przy życiu i pozwala przetrwać, walczyć, a na samym końcu WYGRAĆ.
Monia”
źródło: FB/Psychologia Pozytywna
Usłyszeć i zrozumieć dziecko
Czasami wystarczy uważnie wsłuchać się w dziecko…
Uważnie, czyli jak?…
Czasami wystarczy rozmowa….
„Smutek to najgorsza pora dnia” – co robić, kiedy trwa cały dzień i noc?
NIGDY NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW DEPRESJI!
Dowiedź się, jak wygląda ona u nastolatków:
Link: Nastoletnia depresja
„Słowa obcych ludzi ranią wystarczająco mocno, ale słowa tych, którym ufamy są najgorsze„
Nie tylko bicie jest przemocą!
PRZECZYTAJ!
Dobre relacje z ludźmi to prawdziwy skarb. Jak je budować z najbliższymi?
Zapraszam do pobrania gry rodzinnej uczącej budować relacje w rodzinie.
Prawdziwy Skarb – gra budująca relacje rodzinne:
LINK DO GRY
„Wiedza to skarb, który zawsze podąża za właścicielem.”
przysłowie chińskie
Artykuły dla rodziców:
- Jak rozmawiać z dzieckiem o epidemii Koronawirusa
- Jak wspierać dzieci przeżywające lęk
- Jak radzić sobie z lękiem przed Koronawirusem? Webinar SWPS
- Asy internetu – program profilaktyczny na temat bezpieczeństwa w sieci w formie gry
YouTube:
- Reżyser Życia (psychoedukacja dla starszych dzieci)
- Niedźwiadek – krótka relaksacja (dla dzieci młodszych)
- Relaksacja Trening Autogenny Schultza (dla rodziców i starszych dzieci)
- Filmy psychoedukacyjne dla dzieci i rodziców Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
- Jak w czasie pandemii przetrwać w domu z dziećmi i pracą
- Wartościowe filmy o emocjach
- Bajki terapeutyczne
- O budowaniu więzi z dzieckiem
- Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych
- Bezpłatne materiały edukacyjne
- Edukacja matematyczna:
- Polecane gry planszowe:
- Gry i zabawy na kartce papieru
- Pomysły na zabawy z dziećmi
- Więcej propozycji:
- Zabawy ruchowe dla dzieci: