Pedagog szkolny

Numery, pod którymi można uzyskać pomoc Telefon zaufania 800 12 12 12 Telefon zaufania 116 111 800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

Monika Polewczak

e-mail: mpolewczak@sprekow.pl
tel.: 604 632 294

Konsultacje: poniedziałek g. 11:30-12:00

 
Kontakt do poradni obwodowej, która sprawuje opiekę na uczniami naszej szkoły:
Powiatowy Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych we Wrocławiu,
ul. Kościuszki 131, 50-440 Wrocław
tel. 71 722 20 02, e-mail: kancelaria@pzp.edu.pl. www.pzp.edu.pl
 

Seria „To, O Czym Dorośli Ci Nie Mówią”

“To, o czym dorośli Ci nie mówią” to seria książek adresowanych do dzieci, która z powodzeniem zainteresuje czytelnika w każdym wieku. Trudne do wytłumaczenia terminy, o których dorośli rzadko decydują się rozmawiać ze swoimi dziećmi. Po przeczytaniu książki, żaden temat nie będzie już skomplikowany do wyjaśnienia!

Książki stworzono z myślą o dzieciach ciekawych świata, które zadają niezliczoną ilość pytań. W każdej z nich autor porusza tematy nie tyle trudne, ile niezrozumiałe dla młodego czytelnika. Tłumaczy zagadnienia jasno i przejrzyście, a w dodatku z dystansem i humorem. Dzięki temu omawiane tematy okazują się niezwykle przystępne do przyswojenia. Po każdą z tych książek z powodzeniem mogą sięgnąć również dorośli. W skład serii weszły jak dotąd: “Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą” oraz “Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”.

”Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” przybliża czytelnikowi najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka, jakim jest mózg. Przedstawia także procesy, jakie w nim zachodzą. Autor tłumaczy, skąd się wzięło myślenie i sprawdza, czy ma ono swoje granice. Opowiada, czym są skróty myślowe, analizuje, kiedy mózg działa znakomicie, a co sprawia, że po prostu nie daje rady. Udowadnia, dlaczego nastolatki myślą inaczej, zastanawia się, czy sztuczna inteligencja może nam zagrozić, a także próbuje rozstrzygnąć, kto tak naprawdę rządzi: człowiek czy jego mózg. Wszystkie te zagadnienia omawia w prosty, zrozumiały sposób, a poczucie humoru autora, jak i ilustracje sprawiają, że przedstawiona w publikacji wiedza z pewnością zapadnie w pamięć.

„Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią” to solidna dawka wiedzy o podstawowych, ale i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Autor po raz kolejny podaje je jasno i z humorem. Dzięki prostemu przekazowi i zabawnym nierzadko przewrotnym rysunkom, czytelnik łatwo zapamięta wiele ciekawostek z dziedziny ekonomii. Dowie się, skąd się biorą pieniądze i spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zarabiać więcej przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Ciekawy czytelnik będzie mógł również nauczyć się rozwazać, co się opłaca, a co nie. Sprawdzi także, gdzie kupować taniej oraz pozna ratunek w sytuacji, gdy w skarbonce (czy portfelu) widać „dno”.

O z pozoru trudnych politycznych sprawach opowiada w prosty, zrozumiały i zabawny sposób ”Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Dzięki lekturze czytelnik dowie się, po co jest władza i w jaki sposób ludzie ją zdobywają. Przekona się, czy demokracja jest najlepszym ustrojem i spróbuje zrozumieć, do czego w ogóle potrzebna jest instytucja państwa. Odkryje również, z czego utrzymuje się kraj i dowie się, czym jest „budzet państwa”. Czytelnik pozna ponadto termin ”kiełbasa wyborcza” i z czym się go je. Książka opowie również o Konstytucja oraz pprzedstawi metody na zorganizowanie demonstracji bądź rewolucji.

W podróż przez Wszechświat zabierze czytelników ”Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Autor opowiada o Wielkim Wybuchu, przybliża podstawy fizyki, przedstawia życie codzienne gwiazd i planet. Znalazło się tu również miejsce na bardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak: powstawanie galaktyk eliptycznych, powłoki elektronowe czy też mechanizm uwalniania energii jądrowej w Słońcu.

Seria “To, o czym dorośli Ci nie mówią” została napisana przez Bogusia Janiszewskiego, a zilustrowana przez Maxa Skorwidera.

Twoje słowa sieją ziarno ich wewnętrznego głosu

źródło: FB LINK do strony na FB

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

W tym trudnym czasie:
– stwórz swoim dzieciom przestrzeń bezpieczeństwa i przede wszystkim chroń je przed zalewem trudnymi wiadomościami, które nawet dla nas są wysoko stresujące;
– troszcz się o ich potrzeby emocjonalne i nie przelewaj swoich trudnych emocji na dziecko, bo jego układ nerwowy nie jest jeszcze przystosowany do radzenia sobie z tego kalibru obciążeniem;
– zapewnij bliskość i wsparcie, kiedy dziecko przejawiać będzie obawy i strach;
– sam okaż spokój, staraj się rozładowywać swoje emocje i rozmawiaj o sytuacji z innymi dorosłymi, bez wciągania w nasz dorosły świat dzieci, które nie są na niego gotowe;
– starszym dzieciom możesz pokazać, jak pomagać i robić tyle, ile możemy w danej sytuacji.

Więcej informacji, jak rozmawiać z dziećmi w tej sytuacji, jak postępować, aby ochronić nasze dzieci:
Wojna, dzieci i instynkt rodzicielski. Jak reagować w obliczu wojny?
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?

Co się dzieje w mózgu dziecka, które czuje złość?
Przeczytajcie koniecznie!
Ta wiedza pomoże Ci zrozumieć dziecko.

 

 

 

 

W drodze do celu zawsze pojawiają się przeszkody. Sukcesem jest, by zawsze przez nie przejść.”

 

7 zasad sukcesu według Mistrza Chuang Yao

Na drodze do osiągnięcia swoich celów, od tych najmniejszych – codziennych, po te największe – jak spełnienie marzeń, napotykamy różne ograniczenia, trudności czy przeszkody, które są nieodzowną częścią tej drogi. Kluczową sprawą w pokonywaniu ich jest odpowiednie nastawienie oraz wspierający dialog z najważniejszą osobą na świecie – samym sobą.

 

Źródło: FB

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało poradnik dla rodziców dotyczący cyberprzemocy wobec dzieci.
Zachęcam do zapoznania się.

 

 

Cyberprzemoc – poradnik dla rodziców

„Przeczytaj…

Każdy z nas toczy swoje wewnętrzne, małe bitwy. Raz je przegrywasz, raz je wygrywasz. Ale dopóki walczysz – JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ. Nigdy nikomu nie pozwól sobie zabrać tej wiary i nadziei. Jest tylko Twoja. Żyjemy w czasie, kiedy my ludzie, my Polacy jesteśmy podzieleni. Żyjemy w czasie, kiedy wśród młodych ludzi wartość człowieka, wyznacza wartość telefonu. Żyjemy w czasie kiedy stoimy za ideą tylko dlatego, że nienawidzimy tej drugiej, nie zastanawiając się czy ta nasza na pewno jest dobra. Żyjemy w czasie, kiedy wszystko jest dla nas albo czarne, albo białe, zamiast dostrzec to co najbardziej ukrywane. Żyjemy w czasie, kiedy słuchamy tylko po to, aby odpowiedzieć – zamiast skupiać się na uczuciach i powodach wypowiedzianych słów. Żyjemy w czasie, kiedy empatia, wrażliwość, dobro, bezinteresowność są mało ważnymi cechami, zamiast uczyć najmłodsze pokolenie, że nie wolno oceniać drugiego człowieka, jeżeli nie założyłeś jego butów, nie przeszedłeś jego drogi i nie stanąłeś przed jego decyzjami… Nie musimy się wszyscy kochać. Nie musimy się wszyscy zgadzać. Nie musimy się wszyscy akceptować. Ale powinniśmy się szanować i dać przestrzeń do wolności drugiemu człowiekowi. Wolność – to szczęście. DLA KAŻDEGO Z NAS SZCZĘŚCIE WYBRZMIEWA INACZEJ. Nigdy nikogo nie wyśmiewaj. Nigdy nikogo nie obrażaj. Nigdy nikomu nie zabieraj nadziei. Czasami tylko ona trzyma przy życiu i pozwala przetrwać, walczyć, a na samym końcu WYGRAĆ.

Monia”

 

źródło: FB/Psychologia Pozytywna

Usłyszeć i zrozumieć dziecko

 
Odwaga jest tym, czego potrzeba, aby wstać i mówić.
Odwaga jest również tym, aby usiąść i słuchać.
Winston Churchill
 

Czasami wystarczy uważnie wsłuchać się w dziecko…

 

Uważnie, czyli jak?…

 

 

Czasami wystarczy rozmowa….

Smutek to najgorsza pora dnia” – co robić, kiedy trwa cały dzień i noc?

NIGDY NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW DEPRESJI!

Dowiedź się, jak wygląda ona u nastolatków:

Link: Nastoletnia depresja

 

Słowa obcych ludzi ranią wystarczająco mocno, ale słowa tych, którym ufamy są najgorsze

Sherrilyn Kenyon
 
 
Oburza nas przemoc fizyczna, zwłaszcza ta wyrządzana dzieciom: reagujemy na nią, jesteśmy zdecydowanie przeciwni, nie ma na nią przyzwolenia społecznego. Inaczej ma się sprawa, jeżeli chodzi o przemoc werbalną: krzyki, przezwiska, krytykę…
Często nie zauważamy, jak destrukcyjną moc może mieć słowo, jak wielką krzywdę może wyrządzić i głęboką, choć niewidzialną ranę zadać.
 

Nie tylko bicie jest przemocą! 

 

PRZECZYTAJ!

 
 
 

Dobre relacje z ludźmi to prawdziwy skarb. Jak je budować z najbliższymi?

Zapraszam do pobrania gry rodzinnej uczącej budować relacje w rodzinie. 

 

Prawdziwy Skarb – gra budująca relacje rodzinne:

LINK DO GRY 

„Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą jest nietrwałe, niepewne, zawodne…” 

Janusz Korczak

 

W rzeczywistości zdalnego nauczania, kiedy wymagania w stosunku do naszych dzieci bardzo wzrosły, jednocześnie zaczyna nam brakować narzędzi skutecznego motywowania ich do działania, nauki… system kar i nagród jawi się, jako skuteczna metoda wychowawcza. Czy rzeczywiście tak jest? Jeżeli zaś nie, to jakie mamy alternatywy? Zachęcam do lektury.