22 marca – Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku i przypada na dzień 22 marca. W tym roku odbył się pod hasłem „Docenianie wody

W ramach akcji Światowego Dnia Wody z PAH wzięliśmy czynny udział wraz z klasą 4 na lekcjach przyrody oraz klasą 6 na zajęciach z wychowawcą, na których zgłębialiśmy wiedzę na temat doceniania wody.

Na lekcji pierwszej, po oglądnięciu filmu: LINK zastanawialiśmy się, jakby zmieniła się nasza planeta, gdyby zabrakłoby wody. Uczniowie stworzyli swoje wizje w programach graficznych, które można zobaczyć w galerii poniżej.

45

Zdjęcie 1 z 13

Prace, choć wykonane świetnie, to jednak wizje, przemyślenia i wnioski były bardzo smutne… Dlatego na początku lekcji drugiej, podczas wirtualnej prezentacji, doszliśmy do tego, jak można ograniczyć zużycie wody w swoim domu.

Uczniowie jednak dowiedzieli się, że można więcej 🙂 Dzięki informacjom, czym jest ślad wodny i wirtualna woda, najpierw szacowaliśmy, a następnie zgłębiliśmy wiedzę na temat ile litrów wody potrzebnych jest, aby wyprodukować wybrane produkty, m.in. kilo cukry, bochenek chleba, ryzę papieru, czy hamburgera. Wyniki były oszałamiające!!! I dały bardzo nam do myślenia…

Jeśli Ty również chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat obejrzyj filmik: LINK i zapoznaj się z wybranymi slajdami z naszej prezentacji.

1

Zdjęcie 1 z 5

A jeśli zainteresował Cię temat to przeczytaj:

Woda w kryzysie klimatycznym

Woda jako globalne wyzwanie

Wirtualna woda

Prawo do wody

 

Koordynator działania: Adriana Kleina

Tekst: Adriana Kleina

Prace: uczniowie klasy 4 i 6

Źródła i materiały: www.pah.org.pl