List w sprawie szczepień do Uczniów i Rodziców

PREZES NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ 

prof. dr hab. med. Andrzej Matyja 

NACZELNA IZBA LEKARSKA 

Warszawa, 01.09.2021 r. 

Drodzy Uczniowie

Z 1 września rozległ się dzwonek rozpoczynający kolejny rok szkolny. Dzień szczególny, ponieważ wreszcie możecie wrócić do swoich klas. Ostatni rok zdalnej nauki na pewno był dla Was ciężki. 

Pandemia zaburzyła nie tylko Waszą edukację, ale i dorastanie wśród rówieśników. Koronawirus, uśpiony przez lato, wciąż stanowi zagrożenie dla Waszej swobody. 

Możecie nie dopuścić do ponownego zamknięcia szkół. Możecie zadbać o to, że będziecie mogli bezpiecznie wychodzić po zajęciach ze znajomymi czy wyjeżdżać na obozy lub wycieczki. 

Odpowiedzią są szczepienia. 

Porozmawiajcie z rodzicami i opiekunami. Wyjaśnijcie, że nie możecie pozwolić na kolejną izolację, że chcecie normalnie dojrzewać. Od szczepień zależy nie tylko Wasze zdrowie czy bezpieczeństwo Waszych bliskich i przyjaciół, ale i Wasz rozwój oraz przyszłość. 

Macie głos

Z wyrazami szacunku, 

Adith 

Andrzej Matyja Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej 

Naczelna Izba Lekarska, ul. Jana Sobieskiego 110, 00764 Warszawa 

tel. 22 559-13-30, fax 22 559-13-23 

e-mail: prezes@hipokrates.org2 

 

 

PREZES NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ 

prof. dr hab. med. Andrzej Matyja 

NACZELNA IZBA LEKARSKA 

Warszawa, 01.09.2021 r. 

Drodzy Rodzice

Zdrowie i życie Waszych dzieci jest w Waszych rękach. To zdanie nabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na niemalejące zagrożenie nadejścia czwartej fali koronawirusa. 

Poprzednia była tragiczna w skutkach. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku zmarło prawie 50 000 osób, z czego większość na COVID-19 lub jego powikłania. Zdaję sobie sprawę, że zaufanie do szczepień buduje się latami, ale to właśnie szczepienia pozwoliły nam zwalczyć ostatni atak pandemii, a kilkadziesiąt lat temu inne poważne choroby zakaźne. Bez nich byłoby to niemożliwe. 

Obecnie pandemia wyhamowała dzięki sprzyjającej letniej aurze. Ma ona jednak charakter cykliczny. Czas trwania i zasięg każdej fali zmniejszają nasze działania, w tym szczególnie szczepienia. 

Odczyny poszczepienne występują rzadko. Stanowią wyjątki i są niczym w porównaniu do powikłań po zachorowaniu na COVID-19. To ich powinniśmy się obawiać, bo to one mają wpływ na jakość życia, a rekonwalescencja jest ciężka i długa. 

Zobaczcie, jak na rozwój Waszych dzieci wpłynęło zamknięcie szkół. Ucierpiały na tym ich edukacja i dojrzewanie. Przypomnijcie sobie ich zdalną naukę i własną pracę z domu. 

To Wy podejmujecie decyzję o zaszczepieniu Waszych niepełnoletnich dzieci. Podejmijcie tę, dzięki której ich przyszłość, nasza przyszłość, będzie bezpieczna. 

Zaszczepcie siebie i ich, abyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności i swobodnego życia. 

Z wyrazami szacunku, 

Aditz 

Andrzej Matyja Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej 

Naczelna Izba Lekarska, ul. Jana Sobieskiego 110, 00764 Warszawa 

tel. 22 5591330, fax 22 5591323 

e-mail: prezes@hipokrates.org2 

 

Oryginał listu: LINK