Dzień Ziemi 2023

Dzień Ziemi 2023

Wszyscy słowo „inwestycje” kojarzą z kasą. I było tak również na początku, kiedy klasy otrzymywały mapy do gry terenowej, słysząc tegoroczne hasło Dnia Ziemi „Zainwestuj w naszą planetę”.

A inwestować można: w siebie; w ludzi wokół nas; w społeczeństwo; w kraj; w planetę. Małymi krokami, które od razu niekoniecznie muszą być zauważalne, ale można zrobić nimi więcej, niż w górnolotnych, głośnych działaniach.

Celem gry terenowej było wykonanie zadań i zdobycie sześciu puzzli na punktach, aby na koniec otrzymać dyplom „Ziemskiego obywatela inwestycji”.

Nasi uczniowie w ten dzień zainwestowali w siebie wykazując się wiedzą i ją nabywając poprzez rozwiązywanie krzyżówki, przekazanie szyfru i w zagadkach.  Nauczyli się filtrować wodę oraz budować domek dla owadów – tak ważnych ogniw w przyrodzie. Na koniec zainwestowali w rośliny i stali się założycielami ziołowego ogródka szkolnego, a młodsi, pod czujnym okiem swoich pań, posadzili kwiaty. Rośliny dają nam tlen, a zioła dodatkowo można wykorzystać jako naturalne źródła lecznicze. Uczniowie sami poszukiwali informacji na temat tych cudownych właściwości.

Cała gra terenowa została zorganizowana z uczniami z koła przyrodniczego – za co należą się im ogromne gratulacje i podziękowania.

8 domków dla owadów zostanie złożone w jedną całość i umiejscowimy go koło szkoły. Plakaty z właściwościami zostaną zalaminowane i powieszone na tablicach obok szkolnego ogródka ziołowego, które będzie się rozrastało z pomocą uczniów z koła przyrodniczego.

Uczmy się inwestować w siebie, bo wiedzy nikt nam nie zabierze!

I uczmy się żyć zgodnie z naturą, bo bez niej nie ma nas!

Relacja na FB

Koordynator, tekst: Adriana Kleina

Organizatorzy: uczniowie kl. 5 i 6 z koła przyrodniczego: Ala, Piotrek, Julka, Matylda, Malika, 
Krystian, Zuzia, Karolina, Hania, Maja, Wiktoria + pomoc Pawła
Zdjęcia: Adriana Kleina, Andrzej Morawek, Dagmara Majewska, Klaudia Krawczyk, Monika Polewczak, 
Barbara Podgórska, Alicja Solecka, Katarzyna Piętek