Poznajemy zawody – teatr i muzeum

Pomysł z poznaniem zawodów w teatrze był propozycją w ramach doradztwa zawodowego  jednej uczennicy z obecnej klasy 8 już w tamtym roku, ale zdalne nauczanie nie pozwoliło go zrealizować. W tym roku Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu Alchemia Teatralna organizuje „spacer po teatrze” i to spowodowało, że teatr mogliśmy zobaczyć naprawdę. W tym celu 2 grudnia pojechaliśmy do Świdnicy. Poznaliśmy zawody związane z teatrem, bo teatr to nie tylko aktorzy, to również oświetleniowiec, dźwiękowiec, reżyser, choreograf, kompozytor. Ponadto cała rzesza osób odpowiedzialnych za organizację i reklamę – malarz, koordynator, animator, grafik oraz instruktor ds. teatru, czyli Pani Halina Szymańska, która była naszym przewodnikiem na tym spacerze. Zawody to jedno, ale my mogliśmy również poczuć się jak aktorzy, dzięki improwizowanym zabawom, które przeprowadziła z nami Pani Halinka. Relację można zobaczyć tu: LINK

Kolejnym punktem było Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, gdzie pan przewodnik opowiedział nam o narodzinach zawodu sprzedawcy – poznaliśmy: zawód aptekarza i mogliśmy podziwiać aptekę z XVIII wieku, zawód karczmarza w starej polskiej karczmie oraz zawód piwowara. Mogliśmy zobaczyć replikę dawnej stacji paliw wraz z pięknym motocyklem oraz targ handlowy i dawną galerię, która była zupełnie niepodobna do aktualnych galerii handlowych. Trafiliśmy też na czasową ekspozycję budowli z klocków Lego. Na koniec pan przewodnik opowiedział nam o zawodach związanych z muzealnictwem.

Następnie zwiedziliśmy Wieżę Ratuszową, a ponieważ pogoda była bardzo słoneczna, to udało się nam popodziwiać piękne widoki miasta oraz pobliskich gór.

Zakończenie wycieczki odbyło się w pobliskiej pizzerii, jako chyba najbardziej oczekiwany punkt 😉

Tekst: Adriana Kleina

Zdjęcia: Adriana Kleina