Prezentacja szkoły na Sesję Rady Gminy. Część 4.

3 lutego Szkoła zaprezentowała się na Sesji Rady Gminy w Sobótce.

Szkołę zaprezentowali uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z koordynatorem.

Przebieg prezentacji odbył się według 4 głównych punktów:

  1. Szkoła jako budynek, w którym się uczymy.
  2. Uroczystości i wydarzenia szkolne, czyli co robimy i jak się bawimy.
  3. Kreatywność, spontaniczność i chęci, czyli wszystko to, co ponad podstawę programową.
  4. Osiągnięcia i wyniki uczniów.

Część 4 przedstawiała to, co robimy w naszej szkole ponadto:

Nie tylko nauką uczeń żyje, czyli co robimy ponadto.

W naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu mający na celu pomaganie innym w potrzebie. Zbiórki, które na stałe wpisały się życie naszej szkoły to Góra Grosza, zbiórka zużytych telefonów, zbiórka dla zwierząt do schroniska w Świdnicy, zbiórka nakrętek oraz udział w WOŚP. W tym roku zorganizowaliśmy również paczkę świąteczną dla dzieci z domu dziecka w Jaszkotlu oraz dołączyliśmy do akcji Misie Ratownisie, gdzie zbieramy pluszaki dla dzieci w szpitalach po wypadkach. Nowością jest również skrzynka śniadaniowa wymyślona i zorganizowana przez jedną z uczennic należącą do klubu. Można tam wrzucać jedzenie.

Realizujemy Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego. Doradztwo zawodowe realizowane jest już od najmłodszych lat, którzy, oprócz poszukiwania zainteresowań i zapoznawania się z zawodami, są także poddawani obserwacji i testom predyspozycji w celu monitorowania ich uzdolnień, umiejętności i talentów.

W klasach realizowane są zajęcia z doradztwa na godzinach wychowawczych, a także na lekcjach przedmiotowych. W klasach 7-8 realizowany jest blok zajęć z doradztwa zawodowego w ilości godzin wyższej niż przewiduje rozporządzenie, zwłaszcza w klasie 8, tak aby jak najlepiej przygotować naszych uczniów do kolejnego etapu edukacji. Na bloku zajęć nie tylko poznajemy zawody i dalszą ścieżkę kształcenia, ale także odkrywamy własne umiejętności zdolności i predyspozycje, bawiąc się przy tym.

Dzień postaci z bajek, czyli kim byłby Kopciuszek, gdyby żył w naszych czasach. Przebrani za wybrane postaci z bajek razem z naszym doradcą zawodowym szukaliśmy zawodów, w jakich mogłyby pracować postaci z bajek, biorąc pod uwagę ich umiejętności i predyspozycje.

Organizujemy Castingi wokalne, bo mamy talenty muzyczne.

Konkurs na plakat, bo mamy talenty plastyczne i poetyckie.

Konkurs plastyczny na Dzień Praw Dziecka.

Konkurs dla e-sportowców i grafików komputerowych oraz turniej FIFA, bo mamy talenty informatyczne.

„Thera banda”, bo mamy talenty sportowe.

Aktywna godzina, bo lubimy być w ruchu.

Bierzemy udział w programie SKS i Sprawny Dolnoślązaczek.

Gramy w tenisa stołowego

W szkole działa kółko plastyczne, bo lubimy tworzyć.

Ponadto poznajemy literaturę, bo lubimy czytać.

W szkole mamy koło poetyckie, bo mamy talenty poetyckie.

Organizowane są warsztaty przyrodnicze. To czas kiedy możemy coś zrobić sami, zobaczyć, dotknąć. Proste doświadczenia chemiczne, prace plastyczne z okazami zwierząt, czy robienie komórek z galaretek. W tamtym roku cały tydzień warsztatów odbył się w Borzygniewie, co mamy zamiar kontynuować. Warsztaty prowadzone przez naszych nauczycieli przedmiotowych, a także z zaproszenia innych przyrodników. Ostatnio gościliśmy pana astronoma z planetarium i panią entomolog z owadami. Niedługo odwiedzą nas gady i płazy.

Coroczne Andrzejki to już u nas tradycja, która rozpoczyna się poznawaniem ich historii , następnie zabawą wróżbami, a kończy wspólnym przygotowaniem kolacji, do której później również wspólnie zasiadamy.

Tradycją również jest u nas Wigilia szkolna. To czas magiczny, kiedy spotykamy się wszyscy razem, aby zawiesić życzenia na choince, pośpiewać kolędy i spędzić razem czas na wigiliach klasowych.

Z racji położenia nierzadko trudno wybrać się jest z dziećmi do teatru, na wydarzenia, czy warsztaty. Ale i z tym sobie radzimy i zapraszamy je do nas.

Pierwszy raz w tym roku, ale na pewno nie ostatni, wzięliśmy udział w ogólnoświatowym wydarzeniu Code Week mającym na celu pokazać nam czym jest programowanie. W ten dzień uczniowie klas 1-3 programowali roboty, a starsi uczyli się podstaw programowania, dzięki grze internetowej. Organizacja Code Week była jednym z wymogów konkursu OSE, w którym dostaliśmy szybki, bezpłatny i bezpieczny internet oraz dostęp do platformy mLegitymacja.

Jednak najbardziej ucieszyła nas wiadomość o wygraniu 16 przenośnych laptopów w szafie z WiFi, jako jedyna szkoła w powiecie wrocławskim.

Dane prezentacji:

Zdjęcia: Andrzej Morawek, Adriana Kleina, Barbara Podgórska, Katarzyna Piętek, Grażyna Skupin, facebook.pl, rekowszkola.org

Tekst: Adriana Kleina, nauczyciele i uczniowie

Wykonanie prezentacji: Adriana Kleina, Julia Muszyńska, kl.8

Prezentowali:Julia Muszyńska – uczennica klasy 8, Mateusz Ladra – uczeń klasy 8, Wiktoria Jędrzejczyk – uczennica klasy 6