Metody nauki – część II

 

…ciąg dalszy:

 

METODA IMMERSJI

Immersja – metoda stosowana w mikroskopii w celu zwiększenia zdolności rozdzielczej mikroskopu optycznego (źródło: wikipedia.pl). Do uzyskania takiego efektu stosuje się tzw. olejek imersyjny, który pozwala na zanurzenie się do wnętrza preparatu.

W metodzie tej należy pamiętać, że aby pojąć całość informacji, należy najpierw zanurzyć się w informacjach, pojąć podstawy, a następnie zgłębiać temat coraz bardziej, a w końcu zanurzyć się w pełni.

Uczniowie bardzo często nie zdają sobie sprawy, że aby czegoś się nauczyć, wyciągać i łączyć wnioski, najpierw muszą nabyć podstawowe informacje. Początkowo nabywamy je jako dzieci, ucząc się podstawowych czynności: chodzenia, ubierania się, jedzenia, mówienia. Kolejny pakiet otrzymujemy w klasach 1-3, a następnie w klasach wyższych, w szkole średniej itd. Częstym problemem jest zderzenie się z nowymi przedmiotami: biologią, geografią, w kolejnych latach fizyką, czy chemią.

Idąc metodą immersji powoli zagłębiamy się w temacie, ale nie zagłębimy się, jeśli się nie zanurzymy, czyli nie nabędziemy podstaw.

Dlatego powinniśmy dawać sobie czas na przyswojenie pewnych rzeczy i powoli rozwijać, a wystrzegać się “rzucania na głęboką wodę” bez uprzedniego przygotowania.

METODA MAJSTERSZTYKU

Majstersztyk – przedmiot mający być sprawdzianem umiejętności zawodowych członka cechu, stanowiący warunek do uzyskania tytułu mistrza (źródło: sjp.pwn.pl)

Znacznie lepiej zapamiętasz treści, które zorganizujesz i przetworzysz na własną rękę. Pobudzisz w ten sposób skojarzenia między poszczególnymi elementami materiałów do nauki

Korzystaj z map myśli, grafiki, schematów, strzałek, różnych kolorów – to pobudza mózg to lepszego zapamiętywania informacji i poukładania ich w sobie w głowie.

Sprawdź się i przeczytaj tekst:

Serce dorosłego człowieka ma wielkość zaciśniętej pięści. Jest położone w tzw. śródpiersiu środkowym, poniżej mostka, między kręgosłupem a prawym i lewym płucem. Budowa serca jest czterojamowa: mamy więc dwa przedsionki i dwie komory. Budowa serca jest skonstruowana tak, aby przedsionek prawy mógł zbierać krew z praktycznie wszystkich narządów ciała (z wyjątkiem płuc). Ten proces jest możliwy dzięki żyle głównej dolnej i górnej oraz zatoce wieńcowej. Nieutlenowana krew o szkarłatnym kolorze przepływa do prawej komory serca przez zastawkę trójdzielną i dalej przez zastawkę półksiężycowatą, pień płucny, tętnice płucne aż do płuc. Tam następuje wymiana gazowa i wypływająca krew jest bogata w życiodajny tlen. Jest to tzw. krwiobieg mały, inaczej zwany płucnym. Warto dodać, że pompowanie krwi z prawej komory przebiega pod niższym ciśnieniem niż pompowanie krwi z lewej komory. Jest to związane ze znacznie mniejszą odległością, jaką musi pokonać krew. Przez to też ściana prawej komory jest cieńsza niż komory lewej.Lewy przedsionek serca zbiera krew utlenowaną, jasnoczerwoną z płuc. Dzieje się tak, ponieważ w budowie serca wyróżnić możemy aż cztery żyły płucne wpadające właśnie do lewego przedsionka: żyłę płucną górną lewą i dolną lewą oraz żyłę płucną górną prawą i dolną prawą. Przez ujście przedsionkowo-komorowe lewe zaopatrzone zastawką dwudzielną (mitralną) krew przedostaje się do komory lewej. Z kolei krew z komory lewej jest pompowana do aorty na obwód. Tak działa tzw. krwiobieg duży (obwodowy).” (źródło: www.medonet.pl)

Ile informacji zostało przez Ciebie zapamiętanych? 

A teraz spróbuj sobie to rozrysować… Na przykład tak:

 

               Lepiej? 🙂

 

 

 

 

 

 

 

źródło: epodreczniki.pl

 

METODA WALENIA

Walenie to ssaki żyjące głównie w oceanach. Ich sposób odżywiania się polega na pobraniu dużej ilości wody z niewielkimi organizmami. Kiedy zamyka paszczę organizmy zostają w jej środku, natomiast woda przepływa przez część zwaną fiszbinami, które pełnią rolę sita. 

Bądź jak waleń i filtruj informacje, jakie docierają do Ciebie na lekcji, bądź po przeczytanym tekście, czy wykonanym zadaniu.

Naucz się robić notatki – to Twoje fiszbiny!

Umiejętność robienia notatek to jeden z najważniejszych elementów w procesie nauczenia się (nie uczenia się!). Naucz się zamieniać czyjeś słowa na własne i nie trać czasu na bezmyślne notowanie

Stosuj swoje własne skróty myślowe:

“Pełnią one funkcję”. – “F.:”

“w Polsce” – w “PL”

“w wyniku tego” – “—->”

 

Wprowadź Metodę Mapy myśli, czyli graficzno-słowna ściąga:

Link i źródło obrazka: Jak wykonać mapę myśli

np. mapa myśli obrazująca emocje i słowa z języka angielskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Albo wprowadź Metodę Cornella, czyli notatka przyczynowo-skutkowa:

Link i źródło obrazka: metoda Cornella

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawy dodatkowy link: Mapa myśli i metoda Cornella

 

METODA PAŁACU PAMIĘCI

Metoda polegająca na stworzeniu sobie ciągu informacji w miejscu, które znamy (np. dom, alejki w parku) i dołożenia w poszczególnych miejscach informacji dodatkowych w postaci różnych osób, przedmiotów, czy sytuacji – najlepiej jak najbardziej absurdalnych, komicznych i wręcz niemożliwych w realnym świecie.

Bo takie właśnie informacje najbardziej zapadają nam w pamięci. Tak tworzysz swój własny pałac pamięci dla poszczególnych informacji.

O co chodzi: Co to jest pałac pamięci

Jak zbudować pałac pamięci: Jak zbudować pałac pamięci – ćwiczenie

O metodzie pałacu pamięci bardzo ciekawie można się dowiedzieć w mini serialu na Netflix ”Wyjaśniamy tajemnice umysłu” odcinek 1.

 

METODA KRÓLA BOKSU

Królem boksu określa się Muhammada Ali, który w swoje treningi wniósł nowe metody, polegające na mieszaniu się ćwiczeń. Mianowicie podczas trenowania nie stosował utartych blokowo powtarzających się serii ćwiczeń, tylko zmieniał je w różnym nieokreślonym czasie. Tą metodę mogłoby się również nazwać metodą chaosu.

Ogólnie polega ona na przeplataniu różnych ćwiczeń z różnych działów, stosując wymieszanie informacji. Powoduje to, że mózg musi włożyć więcej pracy, a tym samym więcej się męczy, a to z kolei powoduje zwiększenie pamięci długotrwałej. Staraj się nie uczyć szablonowo!

Np.

Nauka pierwszej pomocy – informacje podawane w podręcznikach i filmach instruktażowych bazują na standardowych sytuacjach. Uczy się bandażowania, postępowania podczas omdlenia, później RKO… a przecież nie można uczyć się pierwszej pomocy szablonowo! Należy przeplatać ćwiczenia w zależności od sytuacji. W końcu podręcznikowe sytuacje przepełnione spokojem oraz bezpieczeństwem nijak mają się do rzeczywistości wypadków oraz zranień, które wymagają od nas podejmowania różnych decyzji. 

 

METODA ZAMIANY MIEJSC

Zmieniaj okoliczności, w których się uczysz. Różnorodność miejsc do nauki tworzy nowe możliwości dla pamięci. Możesz zmieniać miejsce nauki w domu – raz w pokoju, raz w kuchni, albo w ciepły dzień przenieś się do ogrodu lub parku. Taka zamiana miejsca powoduje dostosowania się do różnych sytuacji, a tym samym łatwiejsze poszukiwania zapamiętanych informacji w przyszłości.

Bardzo często również mówi się, że należy uczyć się w ciszy. To nie do końca prawda i świadczą o tym badania. Każdy z nas lubi uczyć się w różnych warunkach, np. podczas słuchania muzyki, w otoczeniu ludzi w kawiarence; niektórzy lubią nieskazitelny porządek, a niektórzy twórczy nieład… 

W skrócie: zmieniaj miejsca nauki oraz ucz się w takich warunkach, jakie Tobie odpowiadają najbardziej.

 

METODA PAPUGI

“Bierne kilkukrotne czytanie jednego materiału do nauki to zdecydowanie najmniej efektywna strategia uczenia się. Oszczędzaj czas i jej nie stosuj!”

Ale bądź jak papuga – powtarzaj! Powtarzać potrzebny materiał należy, bo inaczej nie zapamiętamy informacji na dłużej. Skuteczne uczenie się to przetwarzanie informacji.

Jak to zrobić? Znajdź własną metodę na naukę, stosuj opisane tu metody w zależności od przedmiotu, czy partii materiału. Uaktywniaj swój mózg różnymi sposobami. 

 

ZNAJDŹ SWOJE METODY, STOSUJ RÓŻNE W ZALEŻNOŚCI OD MATERIAŁU I PRZEDMIOTU.

Stosuj immersję, bo “nie od razu Kraków zbudowano”, zmieniaj miejsca do nauki, bądź jak tancerka – ćwicz mózg systematycznie, bądź jak król boksu – wysilaj swój mózg, nie zapominaj być jak ciekawskie dziecko, bądź jak waleń, żeby Twoje notatki były majstersztykiem. Czasem zastosuj fiszki, czasem poczuj się jak nauczyciel, albo jak terminator, a może spróbuj stworzyć swój własny pałac pamięci? Ale przede wszystkim, bądź jak papuga – powtarzaj, np. stosując testy zderzeniowe.

Powodzenia 🙂 

 

Tekst napisałam bezinteresownie dla uczniów i rodziców, bo po prostu natrafiłam na rzeczową i konkretną lekturę dotycząca metod nauki, czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć. Postanowiłam się tą wiedza podzielić. Oczywiście nie odzwierciedla to pozycji i zdecydowanie odsyłam do książki, ponieważ wszystkie opisane tam metody są udowodnione badaniami naukowymi, doświadczeniami autora oraz fantastycznymi komentarzami. 

Ale tekst również został napisany przeze mnie z czysto egoistycznych pobudek. Ponieważ chcę dzielić się tą wiedzą z uczniami, a żeby nie zapomnieć informacji potraktowałam artykuł jako moją ściągawkę, notatki i, aby zebrać informacje w jednym miejscu, do którego w każdej chwili będę miała dostęp. Pisząc ten artykuł skorzystałam z metody immersji, ciekawskiego dziecka, walenia oraz testu zderzeniowego 😊

Państwo też będą mieli dostęp w zakładce Doradztwo zawodowe, do czego serdecznie zachęcam oraz zapraszam, żeby zapoznawać się z różnymi informacjami.

LINK: Doradztwo zawodowe w naszej szkole

 

Źródła:

metody na podstawie książki Radka Kotarskiego “Włam się do mózgu”, Altenberg, Warszawa 2019

sjp.pwn.pl

wikipedia.pl

www.medonet.pl

epodreczniki.pl

langly.pl/wykonac-mape-mysli

kasiakrogulec.pl/metoda-cornella-sketchnoting

klosinski.net/notatki-metoda-cornella-i-mapy-mysli

www.youtube.com/watch?v=qL8IgxYOyGI

www.youtube.com/watch?v=edzGUFQHwPk

 

Tekst: Adriana Kleina - doradca zawodowy